Hledat v textu článků
Hledat dle kategorie
Trestní řízení zpravidla končí pravomocným rozhodnutím soudu. Ani to však nemusí být definitivní tečkou, pokud existují vážné důvody k pochybnostem o jeho správnosti či spravedlnosti. Český právní řád umožňuje využít tzv. mimořádné opravné prostředky, které mohou vést k přezkumu nebo zrušení pravomocného rozhodnutí. Mezi nejvýznamnější patří dovolání, obnova řízení a stížnost pro porušení zákona. Každý z těchto nástrojů má jiný účel, právní základ i procesní pravidla.
Dovolání
Dovolání je standardní mimořádný opravný prostředek, který lze podat proti rozhodnutí odvolacího soudu, a to pouze ve vymezených případech. Směřuje k Nejvyššímu soudu a jeho cílem je přezkum právního posouzení věci, nikoliv znovuposouzení skutkového stavu.
Dovolání lze podat pouze z tzv. dovolacích důvodů, které stanoví § 265b trestního řádu. Typickými příklady jsou rozhodování věcně nepříslušným soudem, nesprávná právní kvalifikace skutku nebo porušení práva na obhajobu. Nelze jím napadat například samotné hodnocení důkazů nebo věrohodnost svědků.
Lhůta pro podání dovolání činí dva měsíce od doručení rozhodnutí odvolacího soudu. Dovolání podává obviněný, obhájce nebo státní zástupce a jeho podání musí být vypracováno advokátem. Nejvyšší soud může napadené rozhodnutí zrušit, případně věc vrátit k novému projednání, nebo dovolání zamítnout.
Obnova řízení
Obnova řízení slouží k nápravě případů, kdy po právní moci rozhodnutí vyjdou najevo nové skutečnosti nebo důkazy, které mohly mít podstatný vliv na výsledek řízení. Tím se rozumí např. nové svědecké výpovědi, znalecké posudky nebo jiné zásadní okolnosti, které nebyly dříve známy a nebylo je možné bez viny obviněného dříve uplatnit.
Návrh na povolení obnovy se podává k soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Tento soud v tzv. přípravném řízení posoudí, zda jsou splněny zákonné podmínky pro obnovu. Pokud ano, obnovu řízení povolí a věc se znovu projedná v hlavním líčení, přičemž může být vydáno nové rozhodnutí.
Obnova řízení může být navržena ve prospěch i v neprospěch obviněného, ale v druhém případě jen za podmínek, které vylučují zhoršení jeho postavení, pokud se proti tomu včas bránil. Tento prostředek má zásadní význam zejména v případech justičních omylů nebo zásadních procesních pochybení.
Stížnost pro porušení zákona
Stížnost pro porušení zákona je mimořádný prostředek, který může podat výlučně ministr spravedlnosti. Slouží k nápravě pravomocných rozhodnutí, která jsou v rozporu se zákonem, a to i v případech, kdy nelze využít jiné opravné prostředky. Její použití není vázáno na návrh obviněného, ale v praxi bývá často iniciováno na základě podnětu obhajoby.
Stížnost lze podat proti jakémukoliv rozhodnutí orgánu činného v trestním řízení, pokud došlo k porušení zákona, a to jak ve prospěch, tak i v neprospěch obviněného (s určitými omezeními). Rozhoduje o ní Nejvyšší soud, který může napadené rozhodnutí zrušit a nařídit nové projednání, případně rozhodnout sám. Výjimečně však může rozhodnutí ponechat v platnosti, pokud by jeho zrušení nebylo ve prospěch obviněného.
Závěrem
Mimořádné opravné prostředky představují důležitý korektiv systému trestní justice. Dovolání zajišťuje právní přezkum rozhodnutí, obnova řízení umožňuje reagovat na nové skutečnosti a stížnost pro porušení zákona slouží jako pojistka proti nejzávažnějším chybám. Každý z těchto nástrojů má svá přísná pravidla a ne každý případ je pro jejich využití vhodný. Správné posouzení a podání mimořádného opravného prostředku proto vyžaduje pečlivou právní analýzu a zkušenou obhajobu.
Můžeme vám pomoci převzetím vaší obhajoby a profesionálně vás obhajovat anebo zastupovat v celém trestním řízení.
Jak začít?
Můžete nás ihned kontaktovat telefonicky: +420 602 602 874, nebo přes WhatsApp: +420 602 602 874.
Dále nás lze kontaktovat emailem: info@trestniadvokati.cz nebo formulářem níže na této stránce.
Případně si můžete ihned rezervovat rychlou konzultaci online.
Po našem prvotním kontaktu si zpravidla domluvíme schůzku v naší kamenné advokátní kanceláři a dohodneme se na převzetí Vaší obhajoby a právního zastoupení.
OBSAH ČLÁNKU
Rezervace konzultace online
Konzultace v oblasti trestního práva proběhne se zkušenými advokáty na trestní právo, podle Vašeho výběru:
- Mgr. David Netušil, advokát (kromě výchozí češtiny, lze konzultaci provést v anglickém nebo ruském jazyce).
- JUDr. Petr Šťastný, Ph.D., advokát (kromě výchozí češtiny, lze konzultaci provést v anglickém jazyce).
Konzultace online probíhá podle vaší volby přes aplikace WhatsApp, Signal, Telegram, Facetime nebo telefonicky. Přes aplikace lze sdílet dokumenty.
Pro co nejvyšší efektivitu konzultace, můžete do rezervačního formuláře stručně popsat váš problém a dále v odpovědi na email s potvrzením rezervace, zaslat související dokument nebo dokumenty. S konzultací budete spokojeni.
Pokud rezervujete konzultaci ráno nebo dopoledne, je možné, že některý z advokátů bude mít volné časové okno ještě tentýž den. Jinak případně den následující nebo v následujících dnech.
Časy, kdy je možné rezervovat konzultaci se zpravidla pohybují mezi 9:00 až 16:00 hod.
Volná časová okna konzultací jsou k dispozici týden dopředu a aktualizují se průběžně podle aktuálního stavu u advokátů.