Odklony: narovnání, podmíněné zastavení trestního stíhání a dohoda o vině a trestu

Autor: Kategorie: Odklony v trestním řízeníŠtítky: Aktualizace: 14.02.2023

Odklony: narovnání, podmíněné zastavení trestního stíhání a dohoda o vině a trestu

Kategorie: Odklony v trestním řízeníŠtítky: Aktualizace: 14.02.2023

Odklony: narovnání, podmíněné zastavení trestního stíhání a dohoda o vině a trestu

Odklony v trestním řízení představují alternativní způsoby vyřízení trestní věci, které umožňují vyřešit případ bez odsuzujícího rozsudku. Jsou určeny zejména pro méně závažné trestné činy, kde není nutné pokračovat v plném trestním řízení, a přitom lze dosáhnout spravedlivého a efektivního výsledku.

Odklon je výhodný nejen pro obviněného, ale často i pro poškozeného a stát – šetří čas, náklady i psychickou zátěž spojenou s veřejným projednáváním. V naší advokátní kanceláři nabízíme klientům kompletní právní servis při posouzení, navržení a vyjednání odklonu, a to ve všech jeho podobách

1. Podmíněné zastavení trestního stíhání (§ 307 tr. řádu)

Podmíněné zastavení trestního stíhání je možné, pokud je obviněný stíhán pro přečin, tedy pro nedbalostní trestný čin nebo trestný čin, jehož horní hranice trestní sazby nepřesahuje 5 let. Tento postup umožňuje státnímu zástupci nebo soudu podmíněně zastavit trestní stíhání na zkušební dobu, která může být stanovena na dobu 6 měsíců až 5 let. Po úspěšném uplynutí zkušební doby nemá obviněný záznam ve výpisu z evidence rejstříku trestů, a to ani v opise, což je značná výhoda např. oproti podmíněnému odsouzení.

1.2. Další podmínky podmíněného zastavení trestního stíhání

V méně závažných případech postačuje doznání obviněného a náhrada škody nebo vydání bezdůvodného obohacení poškozenému (viz body 1.2.1. až 1.2.3. V závažnějších případech mohou být vyžadovány ještě podmínky další, viz body 1.2.4. až 1.2.5.

1.2.1. Souhlas obviněného

Zpravidla sám policejní orgán, při prvním výslechu obviněného obviněného, se jej zeptá, zda souhlasí s postupem podle § 307 trestního řádu, tj. s podmíněným zastavením trestního stíhání. Pokud s tím obviněný souhlasí, jeho souhlas je dán a je zaznamenán v protokolu o výslechu.

Souhlas může obviněný dát aktivně sám, zejména tím, že podá návrh na podmíněné zastavení trestního stíhání.

1.2.2. Doznání obviněného

Obviněný se musí doznat ke skutku, nikoli k jeho vině, a to na protokol, v rámci jeho výslechu. Doznání se musí vztahovat na všechny skutečnosti z nichž lze dovodit, že se přečinu dopustil. Obviněný se nemusí doznat k samotné právní kvalifikaci, nejde tedy o prohlášení viny, jako v případě dohody o vině a trestu. Doznání ke skutku nesmí být v rozporu s důkazy založenými v trestním spise.

U nedbalostních trestných činů, např. těžké ublížení na zdraví z nedbalosti (§ 147 tr. zákoníku) nebo obecné ohrožení z nedbalosti (§ 273 tr. zákoníku) apod., může obviněný v rámci jeho doznání ke skutku, vynechat některé některé podstatné okolnosti, které neví v důsledku jeho nepozornosti, v níž lze spatřovat právě tuto nedbalost, pokud připustí, že tyto okolnosti mohly nastat.

1.2.3. Náhrada škody poškozenému nebo vydání bezdůvodného obohacení, případně omluva poškozenému

Pokud obviněný způsobil poškozenému škodu, musí ji poškozenému nahradit nebo s poškozeným uzavřít dohodu o její náhradě či učinit jiná opatření k její náhradě. Toto může v případě těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti (§ 147 tr. zákoníku) obviněný splnit i jen doložením, že nahlásil škodnou událost jeho odpovědnostnímu pojistiteli. Nicméně, zde může být praxe státních zástupců a soudů nejednotná, k tomu viz také článek: Náhrada újmy na zdraví chodce sraženého silničním vozidlem, se zaviněním řidiče.

Pokud ve věci nešlo o způsobení škody, ale o to, že se obviněný na úkor poškozeného bezdůvodně obohatil, musí toto bezdůvodné obohacení poškozenému vrátit nebo s poškozeným uzavřít písemnou dohodu o jeho vrácení.

I když to zákon výslovně neuvádí, zpravidla je vhodná i písemná omluva poškozenému a pokud se věci projednává před soudem i omluva ústní.

1.2.4. Závazek zdržet vykonávat určitou činnost

Zde se obviněný musí zavázat, že se během zkušební doby zdrží určité činnosti, například řízení motorových vozidel, nebo i v držení a chovu zvířat a péči o ně apod., pokud se v souvislosti s ní dopustil přečinu.

1.2.5. Složit peněžitou částku určenou na pomoc obětem trestné činnosti

Zde se obviněný musí zavázat, respektive složit na účet soudu a v přípravném řízení na účet státního zastupitelství peněžitou částku určenou státu na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti podle zvláštního právního předpisu, a tato částka není zřejmě nepřiměřená závažnosti přečinu.

2. Podmíněné odložení návrhu na potrestání (§ 179g tr. řádu)

Tento postup je specifický pro tzv. zkrácené přípravné řízení, které se používá u méně závažných přečinů. Pokud obviněný splní podobné podmínky jako u podmíněného zastavení, může státní zástupce nepodat návrh na potrestání a věc odložit na zkušební dobu 6 až 12 měsíců.

Je to forma rychlého a účinného vyřízení případu bez nutnosti obžaloby. Podmínky se mohou týkat např. náhrady škody, omluvy poškozenému nebo dodržování určitých zákazů.

3. Narovnání (§ 309 tr. řádu)

Narovnání je založeno na dohodě mezi obviněným a poškozeným, jejímž cílem je vyrovnání vzniklé škody, omluva nebo jiná forma satisfakce. Pokud státní zástupce nebo soud uzná, že dohoda byla uzavřena a že jsou splněny ostatní podmínky, řízení se zastaví.

Podmínky narovnání:

  • obviněný se k činu přiznal,
  • nahradil škodu nebo se s poškozeným vyrovnal,
  • složil tzv. peněžitou částku na pomoc obětem trestné činnosti (stanovenou soudem nebo státním zástupcem),
  • lze důvodně předpokládat, že narovnání povede k nápravě.

Narovnání je oboustranně výhodné – poškozený dostane náhradu nebo omluvu, a obviněný může uzavřít případ bez odsouzení a s čistým trestním rejstříkem.

4. Dohoda o vině a trestu (§ 175a tr. řádu)

Dohoda o vině a trestu je procesní institut, který umožňuje vyjednat trest s orgány činnými v trestním řízení. Obviněný se v dohodě přiznává k trestnému činu a v rámci dohody se určí trest, ochranné opatření nebo náhrada škody.

Dohoda se uzavírá se státním zástupcem, a následně ji musí schválit soud. Tento postup je vhodný např. v případech, kdy je vina zjevná, důkazy jsou jednoznačné a obviněný má zájem na rychlém a kontrolovaném ukončení věci.

Výhody:

  • předvídatelný a často mírnější trest,
  • vyhnutí se hlavnímu líčení,
  • šetření času a psychické zátěže.

5. Právní pomoc při dosažení odklonu

Naším cílem je vždy najít pro klienta nejefektivnější a nejšetrnější cestu, jak trestní řízení vyřešit. Pomůžeme vám posoudit, zda je odklon vhodný a dosažitelný, připravíme potřebné návrhy a dokumentaci, zastoupíme vás při jednání s orgány činnými v trestním řízení a zajistíme ochranu vašich práv v každé fázi řízení.

Pokud čelíte trestnímu řízení a chcete znát možnosti, jak jej vyřešit bez odsouzení, obraťte se na nás. Máme zkušenosti s vyjednáváním všech forem odklonů – ať už jde o narovnání, dohodu o vině a trestu, nebo podmíněné zastavení řízení. Společně najdeme cestu, jak z trestní věci odejít bez zbytečných následků.

6. Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi výpisem z evidence rejstříku trestů a opisem?2025-06-12T14:11:48+02:00

Ve výpisu z evidence rejstříku trestů nejsou uvedena zahlazená odsouzení. Můžete mít tedy čistý výpis z rejstříku trestů i když jste někdy dříve byli odsouzeni. O výpis si můžete zažádat sami, například jako doklad o vaší bezúhonnosti pro zaměstnavatele.

V opise z evidence rejstříku trestů se evidují všechny údaje o odsouzení osoby během 100 let od jeho narození, tedy i zahlazené tresty. Opis z evidence rejstříku trestů si například mohou vyžádat orgány činné v trestním řízení pro účely trestního stíhání. Z opisu se tedy některé orgány veřejné moci mohou dozvědět o všech vašich odsouzeních po dobu 100 let od vašeho narození a pokud je opis v trestním spise, mohou se to dozvědět všechny osoby, které mají do spisu přístup.

Aktualizováno:

Předně můžeme převzít Vaši obhajobu a profesionálně Vás obhajovat či zastupovat v celém trestním řízení.

Jak začít?

Můžete nás ihned kontaktovat – telefonicky: +420 602 602 874, nebo přes WhatsApp: +420 602 602 874 anebo písemně přes chat níže na této stránce, pokud jsme zde online. Dále také písemně emailem: info@trestniadvokati.cz nebo formulářem níže na této stránce.

Domluvíme si schůzku v naší kanceláři a dohodneme se na převzetí Vaší obhajoby a právního zastoupení.

Můžete také ihned rezervovat konzultaci online:

Rezervace konzultace online

Konzultace v oblasti trestního práva proběhne se zkušenými advokáty na trestní právo, podle Vašeho výběru:

  • Mgr. David Netušil, advokát (kromě výchozí češtiny, lze konzultaci provést v anglickém nebo ruském jazyce)
  • JUDr. Petr Šťastný, Ph.D., advokát (kromě výchozí češtiny, lze konzultaci provést v anglickém jazyce)

Konzultace online proběhne telefonicky nebo přes WhatsApp, Signal, Telegram nebo Facetime.

Do rezervačního formuláře můžete popsat Váš problém a v odpovědi na potvrzovací email o rezervaci můžete zaslat související dokument/dokumenty. S konzultací budete spokojeni.

Délka konzultace záleží na vaší volbě a dostupnosti advokátů. Jsou k dispozici časová okna od 30 minut až do 2 hodin.

V pracovní dny lze konzultaci zpravidla rezervovat ten samý den, dle časových možností advokátů. Jinak většinou následující pracovní den. Časová okna konzultací jsou v většinou od 09.00 do 16:00 hod.

Dotaz / poptávka právní služby

Znění dotazu / poptávky / zprávy můžete také zaslat v příloze
Vazba, vazební stíhání. Kdy hrozí a jak může advokát pomoci?Zadržení podezřelého, vazba, vazební stíhání a propuštění z vazby
Obhajoba stíhaných za držení drogy a jinou drogovou trestnou činnostObhajoba stíhaných za držení drogy a jinou drogovou trestnou činnost