Politických vězňů 911/8, Praha 1

Tento článek jednoduše, i pro neprávníka, vysvětluje vše co se týká trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny podle § 348 trestního zákoníku, včetně uvedení konkrétních příkladů z praxe, pro lepší pochopení.

Aktuální citace zákonného znění

Aktuální citace zákonného znění trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny podle § 348 trestního zákoníku ke dni publikace tohoto článku je následující:

§ 348
Padělání a pozměnění veřejné listiny
(1) Kdo padělá veřejnou listinu nebo podstatně změní její obsah v úmyslu, aby jí bylo užito jako pravé, nebo takovou listinu užije jako pravou,
kdo takovou listinu opatří sobě nebo jinému nebo ji přechovává v úmyslu, aby jí bylo užito jako pravé, nebo
kdo vyrobí, nabízí, prodá, zprostředkuje nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává nástroj, zařízení nebo jeho součást, postup, pomůcku nebo jakýkoli jiný prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k padělání nebo pozměnění veřejné listiny,
bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.
(2) Odnětím svobody na jeden rok až šest let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,
b) způsobí-li takovým činem značnou škodu, nebo
c) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
(3) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny působící ve více státech,
b) spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání teroristického trestného činu, trestného činu účasti na teroristické skupině (§ 312a), financování terorismu (§ 312d), podpory a propagace terorismu podle § 312e odst. 3 nebo vyhrožování teroristickým trestným činem (§ 312f),
c) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu, nebo
d) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Vysvětlení zákonného textu

Citované zákonné ustanovení trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny podle § 348 tr. zákoníku se skládá z tzv. základní skutkové podstaty uvedené v odstavci 1 citovaného znění a z tzv. kvalifikované skutkové podstaty uvedené v § odstavci 2. Základní skutková podstata definuje jednání jaké trestné a stanovuje výši trestu za nejmírnější způsob trestního jednání pachatele. Naproti tomu kvalifikovaná skutková podstata definuje závažnější způsoby provedení trestného činu a stanovuje přísnější trest odnětí svobody.

K základní skutkové podstatě přečinu přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny podle odstavce 1

Jaký zájem je chráněn citovaným zákonným ustanovením

Pro lepší pochopení užití citovaného § 348 je dobré si říci, za jakým účelem vůbec byl tento paragraf vůbec uzákoněn. Citované zákonné ustanovení bylo uzákoněno za účelem, aby chránilo zájem státu na bezporuchovém výkonu veřejné moci a na řádném výkonu působnosti orgánů veřejné moci.

K pojmu veřejná listina

Pojem veřejná listina je vymezen jiné části tr. zákoníku, v jeho § 131, a to následovně:

(1) Veřejnou listinou se rozumí listina vydaná soudem České republiky, jiným orgánem veřejné moci nebo jiným subjektem k tomu pověřeným či zmocněným jiným právním předpisem v mezích jeho pravomoci, potvrzující, že jde o nařízení nebo prohlášení orgánu nebo jiného subjektu, který listinu vydal, anebo osvědčující některou právně významnou skutečnost. Veřejnou listinou je i listina, kterou prohlašuje za veřejnou jiný právní předpis.
(2) Ochrana podle § 348 se poskytuje i veřejné listině vydané orgánem veřejné moci nebo jiným k tomu zmocněným subjektem cizího státu nebo orgánem mezinárodní organizace, pokud má podle mezinárodní smlouvy účinky na území České republiky.

Některé listiny prohlašuje za veřejné přímo některý zákon, některé nikoliv s tím, že u těchto dalších listin mohou vznikat nejasnosti. Příklady listin, které za veřejné prohlašuje zákon, jsou následující:

  • notářské zápisy a jejich stejnopisy, výpisy z notářských zápisů a listiny o ověření;
  • exekutorské zápisy;
  • výpis a opis z rejstříku trestů;
  • řidičský průkaz;
  • výpisy, opisy nebo kopie z katastrálního operátu, jakož i identifikace parcel vyhotovené katastrálním úřadem ve formě stanovené prováděcím právním předpisem;
  • vysokoškolský diplom a dodatek k diplomu;
  • občanský průkaz;
  • cestovní doklady;
  • cestovní doklady cizince;
  • průkaz o způsobilosti řidiče taxislužby;
  • potvrzení o přechodném pobytu cizince v území, průkaz o povolení k trvalému pobytu a některé další doklady cizinců o pobytové povolení;
  • Písemnosti orgánů veřejné moci v elektronické podobě s elektronickým podpisem (zpravidla doučované do datové schránky – označené elektronickou značkou založenou na kvalifikovaném systémovém certifikátu vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb nebo podepsané uznávaným elektronickým podpisem).

Jinak neověřená kopie veřejné listiny není veřejnou listinou, nicméně listinou veřejnou se může stát po ověření notářem nebo na poště.

Zajímavé případy z justiční praxe k pojmu veřejné listiny

Jedná se o rozsudky Nejvyššího soudu a výkladová stanoviska Nejvyššího státního zastupitelství s tím, že u každého případu je odkaz přímo na dané rozhodnutí nebo stanovisko k případnému pročtení:

  • Padělání rozsudku o rozvodu manželství za účelem prokázání rozvodu milence:
    • Zajímavým případem bylo padělání rozsudku o rozvodu manželství za účelem prokázání rozvodu milence, aby milostný vztah mohl pokračovat. Rozsudek o rozvodu manželství je jednoznačně veřejnou listinou, ale jak je uvedeno výše v bodu 2.1.1., trestný čin padělání a pozměnění veřejné listiny byl uzákoněn proto, aby chránil zájem státu na bezporuchovém výkonu veřejné moci. Jelikož v této konkrétní věci šlo o trvání mileneckého vztahu, Nejvyšší soud v jeho rozsudku ze dne 25. 5. 2011, sp. zn. 8 Tdo 608/2011 dospěl k závěru, že v daném případě nejde o trestný čin padělání a pozměnění veřejné listiny podle § 348 tr. zákoníku.
  • Výroba a distribuce padělaných kontrolních nálepek STK a SME osvědčujících provedení a platnost technické prohlídky vozidla:
    • Podle Nejvyššího státního zastupitelství nelze výrobu a distribuci padělaných kontrolních nálepek STK a SME osvědčujících provedení a platnost technické prohlídky vozidla a jejich umístění na státní poznávací značku motorového vozidla nelze postihnout ani podle ustanovení § 348 nebo § 181 , ani jako jiný trestný čin. Bylo by však možno zvažovat postih pro přestupek proti pořádku ve státní správě podle § 46 odst. 1 zák. č. 200/1990 Sb. , o přestupcích (č. 23/2000 Sb. v. s. NSZ).
  • Notářská ověřovací doložka je veřejnou listinou:
    • Podle Nejvyššího státního zastupitelství je notářská ověřovací doložka sama o sobě veřejnou listinou a její padělání či podstatná změna obsahu v úmyslu užít ověřovací doložku jako pravou a užití padělané či změněné ověřovací doložky jako pravé může být posouzeno jako trestný čin padělání a pozměňování veřejné listiny podle § 176 tr. zákona (nyní § 348 ). Skutečnost, že listina, která je ověřována, nemá charakter veřejné listiny, není pro tento závěr rozhodující (č. 2/2006 Sb. v. s. NSZ).
  • Ověřovací doložka notáře k ověření podpisu stran na kupní smlouvě je veřejnou listinou:
    • Nejvyšší soud dospěl v jeho usnesení ze dne 28.07.2011, sp. zn. 6 Tdo 198/2011 k závěru, že padělání nebo pozměnění ověřovací doložky notáře na kupní smlouvě o prodeji nemovité věci a její užití jako pravé (např. v řízení u katastrálního úřadu o vkladu vlastnického práva k nemovitosti) lze posoudit jako trestný čin padělání a pozměnění veřejné listiny podle § 348 tr. zákoníku.
Cizozemské listiny

Aby cizozemská listina byla považována za veřejnou listinu ve smyslu citovaného § 348 odst. 1 tr. zákoníku, musí tato listina mít podle nějaké mezinárodní smlouvy účinky na území ČR. Takovými veřejnými listinami bude na příklad cizozemský cestovní pas, řidičský průkaz, technický průkaz k vozidlu apod.

Jaké konkrétní jednání ve vztahu k veřejné listině je trestné

Jaké konkrétní jednání ve vztahu k veřejné listině je trestné, je uvedeno v § 348 odst. 1 :

  • Padělání veřejné listiny nebo podstatné změní jejího obsahu v úmyslu, aby jí bylo užito jako pravé, nebo
  • Užití takové listiny jako pravé
  • Opatření takové listiny opatří sobě nebo jinému nebo její přechovávání v úmyslu, aby jí bylo užito jako pravé, nebo
  • Vyrobení nabízení, prodej či zprostředkování nebo jiné zpřístupnění sobě nebo jinému, dále opatření nebo přechovávání nástroje, zařízení nebo jeho součásti, postupu, pomůcky nebo jakýkoli jiného prostředku, včetně počítačového programu, vytvořeného nebo přizpůsobeného k padělání nebo pozměnění veřejné listiny.
  • Není také rozhodné, zda obsah veřejné listiny odpovídá skutečnosti. Způsobilost padělané veřejné listiny působit dojmem pravé není podstatná. Může jít např. o vyhotovení průkazu pracovníka Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Ministerstva vnitra, ač ve skutečnosti pracovníci tohoto úřadu používají průkaz příslušníků Policie České republiky (R 7/1999-11).

Ke kvalifikovaným skutkovým podstatám přečinu trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny podle odstavců 2, 3

Naplnění znaků skutkových podstat trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny podle § 348 odst. 2, 3 dojde ke zvýšení trestnosti a takovému pachateli potom hrozí vyšší trestní sazby, když podle odstavce 3 hrozí trestní sazba až 10 let odnětí svobody.

Související ustanovení trestního zákoníku

V některých sporných případech (viz např. výše uvedené judikatura) může dojít k naplnění skutkových podstat některých dalších souvisejících trestných činů:

Sdílet článek:

Související články