Byl vám uložen trest zákazu řízení a chcete opět co nejrychleji opět legálně řídit motorové vozidlo? Potom je nutné ihned v polovině doby trvání zákazu řízení patřičným způsobem zažádat o podmíněné upuštění od zbytku trestu. Následně sledovat a vhodně urgovat co nejrychlejší vyřízení žádosti a případně doplnit podklady. Následně připravit a podat žádost o vrácení řidičského oprávnění.
Postup po uložení trestu zákazu řízení
Trest zákazu činnosti formou zákazu řízení motorových vozidel lze uložit na dobu 1 roku až 10 let. Většinou se ale doba zákazu pohybuje od 1 roku do 3 let, podle závažnosti porušení zákona. Závažnější porušení zákona může být např. vyšší promile alkoholu v krvi typicky 2 a více a/nebo způsobení dopravní nehody apod.
Pokud vám řidičské oprávnění (dříve se používal termín a stále v běžné mluvě přetrvává “řidičský průkaz”) policie neodebere již na místě, je nutné přestat řídit ihned po nabytí právní moci rozsudku nebo trestního příkazu, kterým vám byl uložen trest zákazu řízení. V opačném případě vám hrozí další trestní stíhání pro trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání podle § 337 odst. 1 písm. a) trestního zákoníku.
Pokud máte obhájce většinou nemusí dojít k uložení trestu a věc může být řešena podmíněným zastavením trestního stíhání se závazkem zdržet se řízení během zkušební doby (což má obdobný důsledek jako trest zákazu řízení). Ale nemáte záznam v rejstříku trestů. K tomu viz náš další článek.
Pokud vám řidičské oprávnění již dříve nebylo odebráno policií a máte je stále u sebe, tak od nabytí právní moci rozhodnutí o odnětí řidičského oprávnění běží také lhůta pěti dnů, ve které musíte odevzdat řidičský průkaz příslušnému úřadu. Takovým úřadem je úřad obce s rozšířenou působností tam, kde je vaše obvyklé bydliště. Sebou na úřad samozřejmě přineste předmětný řidičský průkaz, jenž odevzdáváte, a k tomu ještě jeden platný doklad totožnosti, tedy občanku či cestovní pas. Pokud řidičský průkaz neodevzdáte, dopustíte se přestupku, za který hrozí pokuta až 5 000 Kč.
V mnoha případech nemusí dojít ani k uložení trestu zákazu řízení nebo k závazku zdržet se řízení (u podmíněného zastavení). Ale toto řešení již zpravidla bez zkušeného advokáta – obhájce není možné.
Co je nutné udělat pro urychlené vrácení řidičáku po uložení trestu zákazu řízení?
Nejdříve je třeba podat žádost o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu řízení a následně podat žádost o vrácení řidičského oprávnění, viz následující text.
Podání žádosti o podmíněné upuštění od trestu zákazu řízení
Podle § 90 trestního zákoníku může soud, po výkonu poloviny trestu zákazu řízení motorových vozidel, podmíněně upustit od výkonu jeho zbytku.
Zákon pro toto upuštění (tzv. prominutí zbytku trestu) stanovuje podmínku, že odsouzený v době výkonu trestu zákazu řízení způsobem svého života prokázal, že dalšího výkonu tohoto trestu není třeba, anebo jestliže soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného. Při rozhodování o podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti může soud zohlednit, zda se odsouzený úspěšně podrobil terapeutickému programu pro řidiče.
V praxi má odsouzený toto těžko možnost nějak prokazovat. Nicméně soudy zpravidla žádostem podaných po uplynutí 1/2 trestu zákazu řízení zpravidla vyhovují i když odsouzený není schopen nějakými důkazním prostředky prokázat, že dalšího trvání zákazu řízení u něj není potřebné.
Kvalitně připravená a podaná žádost může urychlit její vyřízení. Jinak vyřízení žádosti samozřejmě ovlivňuje i stupeň závažnosti protiprávního jednání pro které byl trest zákazu řízení uložen. Důležitým faktorem je i existence / neexistence dalších záznamů v rejstříku trestů nebo dokonce opakované uložení trestu zákazu řízení.
Dle vaší situace, proto, pokud máte například k dispozici výpis z evidence přestupků bez záznamu nebo jakýkoli jiný doklad prokazující vaši všeobecnou bezúhonnost, lze to jako podpůrný důkazu přiložit k žádosti. Pokud si chcete kladné vyřízení žádosti co nejvíce pojistit, lze v odůvodněných situacích zvážit doložení soudu dokladu o absolvování terapeutického programu pro řidiče (§ 102a zákona o silničním provozu).
Vzory žádostí ke stažení:
Žádost o prominutí zbytku trestu zákazu řízení - k odeslání doporučeně
Žádost o prominutí zbytku trestu zákazu řízení - k odeslání datovou schránkou
Podání žádosti o vrácení řidičského oprávnění
Zde se zabýváme podáním žádosti řidičů, kterým byl soudně uložen zákaz řízení a kteří žádají o vrácení řidičské oprávnění po:
- výkonu trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel; nebo
- upuštění nebo podmíněném upuštění od výkonu zbytku trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel; nebo
- výkonu trestu nebo po uplynutí zkušební doby podmíněného upuštění od potrestání s dohledem, v jehož rámci bylo uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, nebo po rozhodnutí o upuštění od tohoto přiměřeného omezení; nebo
- rozhodnutí o neosvědčení ve zkušební době podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání; nebo
- uplynutí doby závazku zdržet se řízení motorových vozidel pro účely podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání; nebo
- rozhodnutí o tom, že zbytek závazku zdržet se řízení motorových vozidel pro účely podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání nebude vykonán.
Místo podání žádosti
Žádost se podává u místně příslušného obecního úřadu s rozšířenou působností, v místě svého bydliště. Seznam všech těchto úřadů naleznete na webu Ministerstva dopravy (dále jen “obecní úřad“).
Co se týká hlavního města Prahy, žádost se podává u Registru řidičů, odboru dopravněsprávních činností Magistrátu hl. m. Prahy, Na Pankráci 1685/17, Praha 4, budova Business Centrum Vyšehrad, ID datové schránky: 48ia97h.
Forma sepsání žádosti
Žádost lze sepsat volnou formou, zákon zde nestanovuje žádný závazný formulář. Nicméně příslušné obecní úřady mají na jejich webových stránkách zpravidla ke stažení formuláře těchto žádostí. Ne všechny tyto formuláře jsou však průběžně aktualizovány podle aktuální právní úpravy. Některé může být i matoucí je vyplnit. Proto i při vyplňování formuláře staženého z webu příslušného obecního úřadu je nutno postupovat obezřetně a v souladu s aktuální platnou právní úpravou.
Způsob podání žádosti
Žádost lze podat osobně na příslušném obecním úřadě nebo datovou schránkou.
Jaké údaje je nutné uvést do žádosti
- jméno a příjmení žadatele,
- adresa obvyklého bydliště žadatele na území České republiky nebo místo studia,
- datum, místo narození a rodné číslo žadatele, pokud mu bylo přiděleno,
- datum:
- ukončení výkonu trestu nebo správního trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, nebo
- nabytí právní moci rozhodnutí o upuštění nebo o podmíněném upuštění od výkonu zbytku tohoto trestu nebo správního trestu, nebo
- ukončení výkonu trestu, v jehož rámci bylo uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, nebo datum nabytí právní moci rozhodnutí o upuštění od tohoto přiměřeného omezení, nebo
- nabytí právní moci rozhodnutí o osvědčení ve zkušební době podmíněného upuštění od potrestání s dohledem, v jehož rámci bylo uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, nebo datum, ke kterému se má za to, že došlo k osvědčení,
- nabytí právní moci rozhodnutí o neosvědčení ve zkušební době podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání, nebo
- ukončení doby trvání závazku zdržet se řízení motorových vozidel pro účely podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání anebo datum nabytí právní moci rozhodnutí o tom, že zbytek tohoto závazku nebude vykonán,
- skupina vozidel, pro kterou se žádá o vrácení řidičského oprávnění.
Základní náležitosti/přílohy žádosti
Pod tímto bodem jsou uvedeny ty nejednoduše získatelné přílohy/náležitosti žádosti:
- Platný doklad totožnosti žadatele – jen při osobním podání žádosti (po ověření totožnosti vám bude vrácen), při podání datovou schránkou doklad totožnosti nezasíláte, jelikož je vaše totožnost prokázána samotnou datovou schránkou.
- Některé z následujících soudních rozhodnutí, podle vašeho případu, v originále nebo v ověřené kopii a s doložkou právní moci:
- rozhodnutí, kterým byl žadateli uložen správní trest zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel nebo rozhodnutí, kterým bylo upuštěno od výkonu zbytku tohoto správního trestu; nebo
- rozhodnutí, kterým byl žadateli uložen trest zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, nebo trest, v jehož rámci bylo žadateli uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, rozhodnutí, kterým bylo upuštěno od potrestání s dohledem, v jehož rámci bylo uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel; nebo
- rozhodnutí, kterým bylo upuštěno nebo podmíněně upuštěno od výkonu zbytku tohoto trestu nebo od přiměřeného omezení spočívajícího ve zdržení se řízení motorových vozidel; nebo
- rozhodnutí o neosvědčení ve zkušební době podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání; nebo
- rozhodnutí o tom, že zbytek závazku zdržet se řízení motorových vozidel pro účely podmíněného odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněného zastavení trestního stíhání nebude vykonán, a v případě, že toto rozhodnutí nebylo vydáno, rozhodnutí o podmíněném odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněném zastavení trestního stíhání.
Další přílohy žádosti v závislosti na délce uloženého trestu zákazu řízení
Vždy je nutné doložit:
- dopravně psychologické vyšetření – tzv. “psychotest” nebo “prokázání psychické způsobilosti” (§ 87a odst. 3 písm. b zákona o silničním provozu).
Pokud ode dne právní moci rozhodnutí soudu, jímž došlo k uložení trestu v jehož rámci vám bylo uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, nebo jímž bylo upuštěno od potrestání s dohledem, v jehož rámci bylo uloženo přiměřené omezení spočívající ve zdržení se řízení motorových vozidel, nebo rozhodnutí o podmíněném odložení podání návrhu na potrestání nebo podmíněném zastavení trestního stíhání, pro jehož účely jste se zavázali zdržet se řízení motorových vozidel, uplynul více než jeden rok (pokud se rozhodnutí soudu vztahuje ke skutku, za který vám byl zadržen řidičský průkaz, plyne tato doba jednoho roku ode dne zadržení řidičského průkazu, jsou nutné (§ 102 odst. 5 zákona o silničním provozu):
- doklad o přezkoušení z odborné způsobilosti;
- doklad o zdravotní a psychické způsobilosti.
Pokud vám byl uložen trest zákazu řízení nejméně na 18 měsíců (zde není rozhodující, pokud bylo podmíněně upuštěno od výkonu zbytku trestu s tím, že trest byl tak fakticky kratší než 18 měsíců); nebo pokud jste se rámci podmíněného zastavení trestního stíhání nebo podmíněného odložení návrhu na potrestání zavázali po dobu nejméně 18 měsíců zavázali neřídit motorová vozidla je nutný:
- doklad o absolvování terapeutického programu (§ 102 odst. 5 zákona o silničním provozu).
Doklad o absolvování terapeutického programu je dále nutný, pokud vám jeho absolvování bylo uloženo přímo v rozsudku soudu.
Často kladené otázky
Předně můžeme převzít Vaši obhajobu a profesionálně Vás obhajovat či zastupovat v celém trestním řízení.
Jak začít?
Můžete nás ihned kontaktovat – telefonicky: +420 602 602 874, nebo přes WhatsApp: +420 602 602 874 anebo písemně přes chat níže na této stránce, pokud jsme zde online. Dále také písemně emailem: info@trestniadvokati.cz nebo formulářem níže na této stránce.
Domluvíme si schůzku v naší kanceláři a dohodneme se na převzetí Vaší obhajoby a právního zastoupení.
Můžete také ihned rezervovat konzultaci online:
Rezervace konzultace online
Konzultace v oblasti trestního práva proběhne se zkušenými advokáty na trestní právo, podle Vašeho výběru:
- Mgr. David Netušil, advokát (kromě výchozí češtiny, lze konzultaci provést v anglickém nebo ruském jazyce)
- JUDr. Petr Šťastný, Ph.D., advokát (kromě výchozí češtiny, lze konzultaci provést v anglickém jazyce)
Konzultace online proběhne telefonicky nebo přes WhatsApp, Signal, Telegram nebo Facetime.
Do rezervačního formuláře můžete popsat Váš problém a v odpovědi na potvrzovací email o rezervaci můžete zaslat související dokument/dokumenty. S konzultací budete spokojeni.
Délka konzultace záleží na vaší volbě a dostupnosti advokátů. Jsou k dispozici časová okna od 30 minut až do 2 hodin.
V pracovní dny lze konzultaci zpravidla rezervovat ten samý den, dle časových možností advokátů. Jinak většinou následující pracovní den. Časová okna konzultací jsou v většinou od 09.00 do 16:00 hod.