Dne 24. 01.2014 byly v hotelu International v Brně vyhlášeny výsledky devátého ročníku celojustiční soutěže Právník roku, kde měla zastoupení i advokátní kancelář Trestní Advokáti s.r.o., prostřednictvím jejího advokáta, Mgr. Davida Netušila.
K soutěži Právník roku
Tuto prestižní soutěž právník roku pořádá společnost EPRAVO.CZ, a.s. a Česká advokátní komora, pod záštitou Ministerstva spravedlnosti České republiky.
K ocenění advokáta kanceláře Trestní Advokáti s.r.o.
Jedním z oceněných právníků roku 2013 byl i advokát společnosti Trestní Advokáti s.r.o., Mgr. David Netušil. Toto prestižní ocenění získal v kategorii pro bono, zejména v souvislosti s jeho úspěchy při zastupování a prosazování práv klientů u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
K zastupování před Evropským soudem pro lidská práva naším advokátem
Ve věci Kummer proti České republice jsem měl tu čest zastupovat pana Vladimíra Kummera před Evropským soudem pro lidská práva (ESLP). Případ se týkal porušení jeho práv v souvislosti s jeho zadržením a následným zacházením na policejní stanici. Stížnost byla podána na základě článku 34 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, přičemž můj klient tvrdil, že byl vystaven špatnému zacházení a jeho stížnosti nebyly účinně vyšetřeny.
ESLP po pečlivém zvážení dospěl k závěru, že Česká republika porušila článek 3 Úmluvy, který zakazuje mučení a nelidské či ponižující zacházení. Můj klient byl během svého zadržení fyzicky napaden, připoután k oku ve zdi a vystaven ponižujícímu zacházení. Po svém propuštění vyhledal lékařskou pomoc, která potvrdila přítomnost četných zranění, včetně pohmožděnin a odřenin.
Během řízení jsem argumentoval, že české orgány nejenže pochybily při samotném zacházení s panem Kummerem, ale rovněž zcela selhaly při následném vyšetřování jeho stížností. ESLP přisvědčil mým tvrzením a konstatoval, že vyšetřování Inspekce policie bylo nedostatečné, neefektivní a neprokázalo potřebnou míru nezávislosti. Soud zejména kritizoval skutečnost, že inspekce neprovedla dostatečný počet výslechů svědků, odmítla objektivně přezkoumat důkazy a nevyužila veškeré dostupné prostředky k ověření tvrzení mého klienta.
Dále ESLP vytkl českým úřadům nedostatek transparentnosti a nestrannosti při zajišťování znaleckých posudků. Soud shledal, že posudky byly vypracovány způsobem, který mohl vést k podjatosti, a že nebylo zajištěno jejich nezávislé posouzení. Tato procesní pochybení zásadně ovlivnila důvěryhodnost celého vyšetřování a vedla k závěru o porušení práv mého klienta.
Významnou roli v řízení hrála také otázka účinnosti opravných prostředků. ESLP konstatoval, že české orgány neposkytly panu Kummerovi reálnou možnost domoci se spravedlnosti na vnitrostátní úrovni, což vedlo k nutnosti obrátit se na mezinárodní soud.
Zastupování pana Kummera před ESLP bylo pro mě profesní výzvou a zároveň příležitostí hájit základní lidská práva na nejvyšší úrovni. Rozsudek v této věci představuje významný krok směrem k ochraně jednotlivců před špatným zacházením ze strany státních orgánů a posiluje standardy pro účinné vyšetřování podobných incidentů. Tento případ je také důkazem, jak zásadní je právní zastoupení a pečlivá advokátní práce při obraně práv poškozených osob.